Wyniki badań ostrości wzroku
Zaćma jest główną przyczyną odwracalnej ślepoty, a postęp w technikach operacyjnych spowodował, że obecnie wykonuje się wielokrotnie więcej operacji zaćmy niż 20 lat temu.
Poza postępem w technikach fakoemulsyfikacji, która obecnie jest metodą bezpieczną i przewidywalną, obserwuje się szybki rozwój technologii sztucznych soczewek. Oprócz soczewek jednoogniskowych, będących do niedawna ?złotym standardem?, wprowadzane są soczewki toryczne korygujące astygmatyzm, a także soczewki pseudoakomodacyjne i wieloogniskowe do korekcji starczowzroczności.
Do dzisiaj nie skonstruowano ?idealnej soczewki?, która spełniałaby wszystkie oczekiwania. Soczewki wieloogniskowe dyfrakcyjne powodują utratę światła podczas rozdziału jego wiązki na poszczególne ogniska, a także pogorszenie wrażliwości na kontrast, dysfotopsje, olśnienie i zjawisko ?halo? wokół źródeł światła. Na rycinie 1. zaprezentowano parametry techniczne soczewki, której konstrukcja pozwala na wyeliminowanie większości ww. wad. Od czerwca 2014 roku w Europie jest dostępna soczewka Symfony firmy AMO, która eliminuje część ww. problemów.
Ma unikalną technologię powierzchni, która zmniejsza o 50% utratę światła, zwiększa głębię ostrości oraz jakość obrazu, a także powoduje bardzo niewiele zaburzeń wzrokowych. Technologia dyfrakcyjna natomiast pozwala na jej zoptymalizowanie względem dwóch parametrów: wydłużenia ogniska oraz korekcji aberracji chromatycznej.